

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 400 mW |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 95 Ω |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 3.425 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 5 mA |
| Voltage Tolerance | 3 % |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Zener Current | 5 µA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Forward Current | 10 mA |
Stock: 3628
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05258 | $0.52580 |
| 50 | $0.03629 | $1.81450 |
| 100 | $0.02505 | $2.50500 |
| 500 | $0.02470 | $12.35000 |
| 1000 | $0.02436 | $24.36000 |
| 3000 | $0.01813 | $54.39000 |
| 5000 | $0.01436 | $71.80000 |
